No sBlock: TELL_FRIEND_LINK in file: templates/container.tpl
III Zlot w Krainie - wrażenia "Plecaczka" - Royal Enfield Motocykl klasyczny
Wizyt
Dzisiaj: 25Wszystkie: 199
Reklama

 

Jacek

                      


                     RE moich znajomych


History of Royal Enfield

ENFIELD RIDERS FILM

  • Plecaczek  S.
    Plecaczek S.

III Zlot w Krainie - wrażenia "Plecaczka"

Leżajsk. W drugim dniu zlotu, zaraz skoro świt pojechaliśmy do Leżajska posłuchać koncertu organowego w tamtejszej Bazylice. Repertuar obejmował znane utwory organowe- raczej znany schemat: Bach, Schubert, Gounod, Haendel....Trzeba przyznać, że dźwięk organów robi wrażenie. Gdyby jeszcze organista wcisnął pedał " forte"- wtedy by dopiero zabrzmiało. Dowiedzieliśmy się od przewodnika, że to początkujący na organach w Leżajsku to i trochę "nieśmiały". Po koncercie zwiedziliśmy ogromny kościół. 

 

     "Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku. Powstanie kościoła i klasztoru oo.Bernardynów w Leżajsku poprzedziły nadzwyczajne wydarzenia. Teksty źródłowe konwentu leżajskich Bernardynów opisują historię Tomasza Michałka z pobliskiej Giedlarowej, pracownika jednego z leżajskich browarów, który w 1590r. oświadczył wobec miejscowego duchowieństwa i władz miasta, że w obrębie dzisiejszej Bazyliki, na pniu drzewa ściętego w gąszczu leśnym, objawiła mu się Matka Boża ze św. Józefem. Bogurodzica powiedziała doń: "Nietrwóż się Michałku, tu Boga swego, a Syna mego chwałę, i pomoc moją poznacie. Tom sobie miejsce obrała, abym na nim ludzi ratowała, i przed Synaczkiem zastępowała. Idźże tedy do starszego, co jest dozorcą tego miasta, powiedz mu, iż Syna mojego jest ta wola: aby imieniem moim kościół mi tu zbudowali, w którym by ludzie modląc się, mogli otrzymać przeze mnie to, czego by potrzebowali".

      "Treść objawień przedstawiona miejscowemu proboszczowi i przełożonemu klasztoru leżajskich Bożogrobców w jednej osobie ks. Wojciechowi Wyszogradowi, naraziła Tomasza Michałka na podejrzenia o herezję i stała się przyczyną jego uwięzienia. Piwowar był torturowany. Po wyjściu na wolność przyczynił się do wystawienia w lesie Bożej Męki, tj. osadzonego na drzewcu krucyfiksu. Do znaczonego w ten sposób miejsca pielgrzymować zaczęli ludzie z różnych, nierzadko odległych, zakątków kraju i Rusi, doznając w borze leżajskim najrozmaitszych łask. W celu położenia kresu kultowi, opartemu na nie sprawdzonych jeszcze przesłankach, Wyszograd zarządził podpalenie Bożej Męki. Rozpętany na oczach pielgrzymów ogień nie strawił jednak krucyfiksu. Odtąd, uznawany za cudowny, stał się przedmiotem wielkiego kultu. Z czasem został on umieszczony w przeszklonej kapliczce za głównym ołtarzem Bazyliki, gdzie pozostaje do dziś."

 

     Bazylika stanowi sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Obraz Matki Boskiej znajduje się nad ołtarzem w prawej nawie bocznej. W roku 1637 zbudowano ołtarz, a nieco później bogate zdobione stalle oraz ambonę.

Naprzeciw ołtarza znajdują się organy. Należą  one do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Organizowane są tu rokrocznie koncerty w ramach Festiwali Muzyki w Łańcucie, od 1992 roku w sezonie letnim również w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

           Jacek        Jacek